Trezește-te

Post Reply
Mix
Jucător RPG
Jucător RPG
Username AK: Mix
Nume: Yuu Kaaryz
Varsta: 19
Sex: Masculin
Rasa: Avatar
Rang: High Class

Trezește-te

Post by Mix » Thu Feb 23, 2017 5:20 pm

Mi-aș lăsa inima mea zdrobită să bată-n pieptul tău
Doar să te pot urmări tăcut, atunci când zâmbești
Că mai am o singură lume, făcută după numele tău
Și sunt în stare să te urmez oriunde, dacă îți dorești

Doar să te trezești, să îmi spui încotro să te urmez
Că eu sunt aici și nu știu dacă să-mi iau rămas bun
Nu știu dacă îți dorești să mă țin tare sau să cedez
Dacă sunt alesul, sau ales să te urmez ca un nebun

Mi-aș da sufletul meu, oricum nu e întreg fără tine
Să mă mai ții odată de mână, să mai zâmbești odată
Că oriunde aș merge, merg doar să fiu pe lângă tine
Cere-mi orice, numai să nu mă lași singur vreodată

Că dacă eu cedez și te las acum, aș renunța la mine
Iar eu am rămas singurul ce încă te ține să nu pleci
Totuși dacă vrei să pleci, măcar fă-o odată cu mine
Că nu pare să te trezești, așa vom fi amândoi – reci
Spoiler: Arată
Image
Cum vi se pare ?
Image
Chiyo <3

AllSymphony
Jucător RPG
Jucător RPG
Nume: Loulou von Shirach
Varsta: 20
Rasa: Demon

Re: Trezește-te

Post by AllSymphony » Thu Feb 23, 2017 6:28 pm

Inainte de toate, bine te-am regasit Mix, desi as fi vrut sa te intampin la sectiunea "prezentari" :))
Cat priveste cele patru catrene postate aici, le-am recitit avand pe fundal o melodie melancolica, zic eu:
[url]ttps://www.youtube.com/watch?v=Qm6sxYpx_y4[/url]
Ma gandeam ce efect va avea poezia daca adaug un artificiu; si da, chiar mi-a creat o anumita stare, acest aspect, trecand peste cele tehnice, fiind cel mai important, in opinia mea.
Astfel, aici chiar nu e bine sa analizez academic, ci doar sa simti.
Chiar imi place, eul liric, atitudinea lui confesiva pare veridica, naturala, nu cade in dramatism, desi are asa o aleura de destainuire adolescentina, poate si din cauza e simplista, figuri de stil facute in trecere.
"Că nu pare să te trezești" - m-a impresionat, mai ales incheie, ca o concluzie a ideilor. In plus, "trezesti" se repeta in diferite variante de-a lungul scrierii. Imi inspira si o relativa iubire neimpartasita, sacrificiile pe care el le-ar face pentru persoana iubita nu sunt luate in seama.
Concluzionand, incurajez pe oricine scrie, deci astept si celelalte creatii ! Bafta !
Image

Raikiri
Admin
Admin
Username AK: Chronos
Nume: Garen Gray
Varsta: 14
Rasa: Hunter

Post by Raikiri » Fri Feb 24, 2017 7:53 am

Frumoasa poezie. Am doar o curiozitate, este recenta sau este una dintre cele vechi? Ai continuat sa scrii inca de atunci? Daca da, cred ca poti umple o carte.
Ai uitat sa treci pe la forumul prezentare
Regulamentul forumului AK
Profil pe site
MAL
Pentru orice intrebare, nelamurire, contactati-ma pe PM sau pe chat (nume: Raikiri)
Personaj secundar: Yuri Paipo
Image

Chiyo
Jucător RPG
Jucător RPG
Username AK: Chiyo
Nume: Inamori Izumi
Sex: Feminin
Rasa: Phoenix

Post by Chiyo » Fri Feb 24, 2017 8:58 am

o.o pam pam
Uite unde era ascuns poetul. Înainte de toate, am câteva curiozități.
Ce anume te-a inspirat să scrii poezia?
De ce ai postat doar una?
Acum, legat de ceea ce ai scris.. Știi foarte bine că îmi plac poeziile tale pentru felul în care reușești să transmiți un mesaj, sau pentru sentimentele pe care le trezești în persoanele care le citesc. Ceea ce ”m-a captivat”, să zic așa, e ceea ce îmi exprimă mie începutul și finalul. Primul vers ”Mi-aș lăsa inima mea zdrobită să bată-n pieptul tău” mă duce cu gândul la o confesiune, o mărturisire într-un oarecare fel, iar finalul ”Totuși dacă vrei să pleci, măcar fă-o odată cu mine/Că nu pare să te trezești, așa vom fi amândoi – reci” sună ca o rugăminte (puțin morbidă), un fel de ”apogeu” a ceea ce ar fi dispus să facă. Incertitudinea eului liric cu privire la ”dorința” ei este intensificată de lipsa răspunsului acesteia, astfel că îmi creează un sentiment mult mai pronunțat de singurătate și durere.
Per total, îmi place, dar aștept să pui mai multe. ;(
B.e.a.u.t.y.
Image

Mix ;3

Mix
Jucător RPG
Jucător RPG
Username AK: Mix
Nume: Yuu Kaaryz
Rasa: Avatar
Rang: High Class

Post by Mix » Tue Mar 07, 2017 3:33 pm

@AllSymphony
În primul rând, orice tip de artă, nu este făcut să fie analizată, ci simțită. Dacă te face să simți ceva, înseamnă că are efect. În al doilea rând, îmi place felul în care tu vezi ceea ce am scris. Se îndepărtează de ce am simțit eu cu adevărat. Versiunea ta nu e greșită, e la fel de potrivită ca și a mea.
Îți mulțumesc că ți-ai făcut timp să îmi spui părerea ta.

@Raikiri
Da, am continuat să scriu de atunci. Nu am un număr foarte mare de poezii. În prezent am 37 de poezii care îmi plac. Această poezie este a 25a. Este destul de veche. Am scris-o acum doi ani.
Am trecut și prin acel topic, Raikiri-sama.

@Chiyo
Ce m-a inspirat ? Este o secvență despre un el și o ea. Ea era aproape pe moarte. El stătea la capul ei și aștepta să se trezească. Cumva am putut să mă dedublez și să încerc să simt ce simțea tipul. Așa a ieșit poezia.
De ce am postat doar una ? Păi o să postez mai multe, cu timpul. Încă mă gândesc care să fie următoarea.
Îți mulțumesc că ți-ai făcut timp să treci pe aici. Cumva tu reușești să vezi foarte clar ce vreau să spun, de fiecare dată. Ilu :*
Image
Chiyo <3

Konoko
Academy Student
Academy Student
Username AK: Konoko

Post by Konoko » Sun Feb 17, 2019 8:21 pm

De obicei sunt foarte pretentioasa cand vine vorba de poezie si foarte putine chiar imi plac. Dar ce ai scris chiar m-a impresionat pentru ca sentimentele sunt exprimate extraordinar de sincer si autentic.

Post Reply