We don't talk anymore-->poveste pe capitole

Post Reply
Midori-chan
Grafician
Grafician
Username AK: Midori-Sakura66
Nume: Evangeline Samos
Varsta: 19
Sex: Feminin
Rasa: Telekinetica

We don't talk anymore-->poveste pe capitole

Post by Midori-chan » Wed Aug 09, 2017 10:54 am

We don't talk anymore
Rezumat:
Blair,o fata de 16 ani se muta la un nou liceu.Acolo intalneste un baiat,dar nu e interesata nici macar sa ii fie prietena.El,un baiat care provine dintr-o familie bogata,care i-a oferit totul pe tava dintotdeauna,ea o fata dintr-o familie modesta,ai caror parinti au incercat sa ii ofere cele mai bune conditii de trai,sprijinind-o din toate punctele de vedere.Oare pot fi ceva mai mult de atat sau va interveni cineva in relatia lor?
Capitolul 1
Blaire Smith,16 ani,satena,ochi caprui,par lung,zambet care iti insenineaza ziua.La un an dupa ce intrase la liceul dorit,la sfarsitul vacantei de vara,parintii o chemara in bucatarie pentru a discuta.Satena cobora scarile vesela ca de obicei si intra in bucatarie.Mama ei schita un zambet nereusit pentru a nu o ingrijora pe Blaire,dar aceasta isi dadu seama ca ceva nu e in regula.Zambetul fetei fu sters de pe buze.
-Ce s-a intamplat?spuse ea privindu0i atenta pe parintii ei.
-Draga mea,avem ceva sa iti spunem.Ne mutam in alt oras.Stim ca iti place aici,dar avem motive intemeiate,altfel nu am fi plecat de aici,spuse mama fetei incercand sa nu isi sipere fiica.
-Dar mai e o veste.Matusa ta ne-a spus de casa asta si noi am acceptat sa o cumparam.Vom sta in acelasi oras cu matusa,deci...,zese tatal lui Blair inainte sa fie intrerupt de fata.
-Dar matusa sta la sute de kilometrii distanta!Cum voi mai ajunge eu la liceu?
-Asta este problema,scumpo.Va trebui sa te muti la un liceu nou,dar in acea zona nu sunt decat doua licee bune,dar si acelea sunt la distante mari de viitoarea noastra casa.Asa ca va trebui sa stai la un camin.Tu alegi la ce liceu vei merge,spuse mama lui Blair.
-Atunci aleg sa raman la acest liceu!spuse ea apoi fugi pe scari in camera ei.
Nu voia sa plece.Acolo avea prietenii si mergea la liceul la care voia sa intre de mica.Totusi parintii ei ii spusesera ca aveau motive intemeiate pentru care se mutau,desi nu i le spusera.Daca intr-adevar motivele lor erau intemeiate,Blair nu avea de gand sa isi supere parintii.Isi facu bagajele fara sa comenteze.Alese sa mearga la un liceu de arte,fiindca aveau profilul de arhitectura,care era cel mai apropiat de ceea ce ii placea ei si studia la liceul la care dorise sa studieze,dar aceasta ocazie ii fuse furata.Stiintele exacte au fost mereu pe placul ei,mai ales matematica si fizica.Dadu un examen sa intre acolo bine inteles,dar il trecu.Parintii ei o dusera dupa cateva zile de cand aflase ca fusese admisa la caminul unde urma sa stea.Parintii ei se simteau vinovati de starea proasta pe care Blair o avea de la aflarea vestii.Tara geamantanul dupa ea pana in camera ei de camin.Scoase cheia care ii fusese incredintata si deschise usa.Vazu ca erau doua paturi,amandfoua avand cersafuri simple albe pe ele.Camera era foarte monotona,ceea ce nu-i placea lui Blair.Schimba asternuturile patului care si-l alese sa fie al ei si se tranti i pat.Fara sa isi dea seama,adormi.Dupa ceva timp,usa se deschise si provoca un scartait.O fata in tra inauntru incepand sa despacheteze.Blair fu trezita de zgomotul provocat de ea si fu surprinsa sa vada inca o persoana in camera,desi al doilea pat trebuia sa ii dea de gandit ca va avea o colega de camera.
-Buna!Eu sunt Lucy!Scuze daca te-am trezit,spuse fata.
-Eu sunt Blair.Nu-i nimic,oricum nu intentionam sa dorm mult.
Discutia lor devenise mai fluida apoi si afla despre ea ca era la profilul de muzica si ca dintotdeauna a vrut sa intre aici.Vedea cum colega ei de camera isi implinea visul,in timp ce visul ei fusese destramat.Intotdeauna dramatiza,stia asta.Nici nu avusese prima ei zi la acest liceu si deja era dezamagita.Poate trebuia sa dea la teatru,nu la arhitectura.Despacheta si ea.Scoase apoi cartea pe care o citea la acel moment din biblioteca si incepu sa citeasca.Cand luna isi facu aparitia pe cer,inchise cartea si adormi.Nu prea ii statea in fire sa adoarma asa devreme,dar era plictisita si suparata.Urma sa aiba prima ei zi la noul liceu.
Asta a fost primul capitol.Scurte si putin mai plictisitoare vor fi si urmatoarele doua capitole cred,dar mai lungi ca acesta vor fi in orice caz.Sper sa va placa,astept pareri,stiu ca nu e stralucita,dar va asigur ca e mai buna decat cele pe care le scriam inainte.Le-am citit zilele trecute si gandeam "Cum puteam scrie asa ceva?"Erau pur si simplu niste tampenii si cele mai multe capitole aveau cam 10-15 randuri de caiet dictando mic,uneori si mai scurte.Si mai e ceva:nu stiu daca titlul se va potrivii foarte bine,poate il voi schimba dar nu stiu sigur.Din nou va spun,astept pareri!!!
Personaje:
Blair:
Spoiler: Arată
Image
Lucy:
Spoiler: Arată
Image

Post Reply