Adevăr sau Minciună ?

Post Reply
AdyAlex
Academy Student
Academy Student
Username AK: AdyAlex

Adevăr sau Minciună ?

Post by AdyAlex » Mon Apr 17, 2017 3:34 pm

Viață nebună din ce in ce mai rar de bună
Ne zbatem prea putin pentru ea
Preocupați de probleme nu avem un suflet curat lună
Si incepem să nu dăm 2 bani pe ea.

Lumea comercială ascunde talentul
Creierul devine puțin limitat
Abandonnand visele incetul cu incetul
Nimeni nu mai vrea un scop asumat.

Frica ințețoșează rapid imaginația
Devine un lanț ineficient
Ne pierdem ușor ușor creația
Incepem să nu mai gandim eficient.

Realitate crudă care merge inainte
Poate că e doar imaginația mea
Lumea se indreaptă spre innegrire
Asta este viziunea mea

Rogue
Anbu
Anbu
Username AK: psychotic bitch
Nume: Katharina Petrova
Varsta: 18
Sex: Feminin
Rasa: Kitsune

Re: Adevăr sau Minciună ?

Post by Rogue » Tue Jun 20, 2017 12:27 pm

Ummm, mi se pare nepotrivit să spui într-o poezie ”nu dăm 2 bani pe ea”. Sună urât, acesta e un limbaj mai așa...de zi cu zi. În poezii ideea e să fii cât mai elegant în cuvinte, să transmiți în versuri cât mai soft orice fel de idee. La tine mi s-a părut cam banal, nu am văzut aproape deloc figuri de stil sau exprimări mai deosebite. Ca idee îmi place ce vrei să zici și sunt de acord, dar trebuie să găsești un fel mai evoluat de exprimare. Sper să te ajute sfaturile mele ^^
Image

AdyAlex
Academy Student
Academy Student
Username AK: AdyAlex

Re: Adevăr sau Minciună ?

Post by AdyAlex » Sat Jun 24, 2017 1:55 pm

Rogue wrote:Ummm, mi se pare nepotrivit să spui într-o poezie ”nu dăm 2 bani pe ea”. Sună urât, acesta e un limbaj mai așa...de zi cu zi. În poezii ideea e să fii cât mai elegant în cuvinte, să transmiți în versuri cât mai soft orice fel de idee. La tine mi s-a părut cam banal, nu am văzut aproape deloc figuri de stil sau exprimări mai deosebite. Ca idee îmi place ce vrei să zici și sunt de acord, dar trebuie să găsești un fel mai evoluat de exprimare. Sper să te ajute sfaturile mele ^^
Știu ca e prostesc ce am facut si multumesc pentru criticile tale constructive...chiar apreciez față de alții care se grăbesc să arunce cuvinte dure cat despre poezie...daca se poate numi asa :)) ai putea sa o consideri opinia mea despre lumea actuală.e prima poezie deci nu am experiență si recunosc ca eu chiar nu stiu cum sa ma exprim din moment ce oarecum sunt intr-un fel anti-social așa că probabil a fost prima si ultima :))

Post Reply