Scurte poezii ...

Post Reply
Donna
Moderator RPG
Moderator RPG
Username AK: Donna
Nume: Donatella Claire
Varsta: 21
Sex: Feminin
Rasa: MG(multis generis)
Rang: God Class

Scurte poezii ...

Post by Donna » Sat Jun 17, 2017 2:52 pm

Buna buna, imi fac si eu curaj sa va arat una din poeziile mele. Cu timiditate pun doar una pentru ca spre deosebire de orice alta forma de exprimare artistica, poezia pentru mine este cea mai sensibila si mai delicata. Ma astept la critici constructive pentru ca am multe de invatat si multe de imbunatatit. Prea multa vorbarie ..

Suflet tanar...
Suflet tanar si curat,
calator neinfricat,
lumea-ntreaga ti se pare
sansa ta de remarcare!
Adesea meditezi si zile-ntregi.
Enigme aparent dezlegi.
Dar adevarul sta ascuns
In alte intrebari far' de raspuns.
Este cam ironic, cam zadarnic
sa-ti schimbi sorocul cel statornic,
caci n-ai izbanda si descumpanit
ajungi nepregatit ... sa fii imbatranit!

Raikiri
Admin
Admin
Username AK: Chronos
Nume: Garen Gray
Varsta: 14
Sex: Masculin
Rasa: Hunter

Re: Scurte poezii ...

Post by Raikiri » Sat Jun 17, 2017 6:06 pm

Frumoasă poezie. Sincer, nu prea-mi plac poeziile din cauza faptului că nu le înțeleg.
Am citit-o și am recitit-o de vreo 5 ori încercând să văd dacă observ ceva diferit de fiecare dată.
Am făcut o medie a ceea ce am simțit. Poezia are un început foarte vioi, încrezător, optimist, vesel, toate bune și frumoase. Până când, de la al 7-lea vers, până la sfârșit, totul se întunecă, totul se prăbușește, toate visele dispar, toate dorințele se năruiesc, final trist.
Poate am dus totul la extrem, dar asta e ceea ce am văzut eu (omul extremelor).
Nu-ți pot oferi o critică constructivă deoarece eu nu aș putea face o rimă decât dacă mă duc să caut pe google cuvinte ce rimează.
Regulamentul forumului AK
Profil pe site
MAL
Pentru orice intrebare, nelamurire, contactati-ma pe PM sau pe chat (nume: Raikiri)
Personaj secundar: Yuri Paipo
Spoiler: Arată
Image

Rogue
Anbu
Anbu
Username AK: psychotic bitch
Nume: Katharina Petrova
Varsta: 18
Rasa: Kitsune

Post by Rogue » Sat Jun 17, 2017 9:26 pm

Mi se pare puțin forțată rima la unul din versuri, dar nu mi se pare mare lucru căci per total sună bine, poezia e cursivă, e ușor de citit. Desigur, fiind poezile interpretările pot să difere de la cititor la cititor. Mie mi-a transmis un mesaj pozitiv, ca și cum cineva încearcă să îmbie sufletul să rămână totuși tânăr, deși la final tinde spre bătrânețe. Mi-a plăcut sincer, keep up the good work ^^
Image

Donna
Moderator RPG
Moderator RPG
Username AK: Donna
Nume: Donatella Claire
Varsta: 21
Rasa: MG(multis generis)
Rang: God Class

Post by Donna » Sun Jun 25, 2017 2:37 pm

Raikiri wrote:Frumoasă poezie. Sincer, nu prea-mi plac poeziile din cauza faptului că nu le înțeleg.
Am citit-o și am recitit-o de vreo 5 ori încercând să văd dacă observ ceva diferit de fiecare dată.
Am făcut o medie a ceea ce am simțit. Poezia are un început foarte vioi, încrezător, optimist, vesel, toate bune și frumoase. Până când, de la al 7-lea vers, până la sfârșit, totul se întunecă, totul se prăbușește, toate visele dispar, toate dorințele se năruiesc, final trist.
Poate am dus totul la extrem, dar asta e ceea ce am văzut eu (omul extremelor).
Nu-ți pot oferi o critică constructivă deoarece eu nu aș putea face o rimă decât dacă mă duc să caut pe google cuvinte ce rimează.
De fapt ai intuit extrem de bine ceea ce am vrut eu sa spun . Este cumva incercarea omului de a face orice ii sta in putere sa atinga absolutul sfarsind prin a-si da seama ca a fugit dupa o naluca toata viata sa efemera. Eh desigur ideea mea poetica este incadrata stangaci dar faptul ca s-a transmis cam ce sentimente doream eu, ma face sa cred ca ceva bine tot am facut acolo.
Rogue wrote:Mi se pare puțin forțată rima la unul din versuri, dar nu mi se pare mare lucru căci per total sună bine, poezia e cursivă, e ușor de citit. Desigur, fiind poezile interpretările pot să difere de la cititor la cititor. Mie mi-a transmis un mesaj pozitiv, ca și cum cineva încearcă să îmbie sufletul să rămână totuși tânăr, deși la final tinde spre bătrânețe. Mi-a plăcut sincer, keep up the good work ^^
Multumesc mult pentru parere. Ai dreptate, este greu uneori sa vina totul cursiv. Recunosc ca uneori ma chinui prea tare sa pastrez o rima sau un ritm si pierd naturaletea.

Va las o incercare mai jucausa zic eu, putin diferita de ce imi este usor sa compun:
Privirea

Privirea mea cea neobisnuita
te va nedumeri!
Nu mint, nu exagerez caci niciodata
Nu stii ce-si poate dori.

Astazi ea cu incantare iti devine
iubita ta cea mai loiala.
Totusi, nevinovata, maine
te va supune la-ndoiala.

Iar cand domneste armonia
Linistit nu poti sa fii
caci ii dulce agonia