De ce este Death Note in top-ul preferintelor?

Post Reply
Konoko
Academy Student
Academy Student
Username AK: Konoko

De ce este Death Note in top-ul preferintelor?

Post by Konoko » Tue Aug 20, 2019 6:39 pm

Death Note nu mai este cu siguranta un anime atat de nou si cu toate acestea...pe myanimelist luna trecuta inca era numarul 1 in topul preferintelor. Ma intreb de ce? Chiar ma intreb, nu este o expresie retorica. Deocamdata am primit un singur raspuns si nu de la mine :). Eu inca ma mai gandesc. Voi ce credeti?

g0dafk
Academy Student
Academy Student
Username AK: g0dafk

Re: De ce este Death Note in top-ul preferintelor?

Post by g0dafk » Sat Aug 24, 2019 9:32 pm

Un anime bun, ramane bun. Trecerea timpului nu il face mai "prost" sau mai neplacut audientei. Si peste 5 ani, Death Note va ramane in topuri, deoarece generatiile noi il vor aprecia oricum.
Bine ar fi sa scoata o versiune remastered cu o calitate mai inalta.

Konoko
Academy Student
Academy Student

Post by Konoko » Sat Aug 24, 2019 9:42 pm

Dar tu spre exemplu la ce te gandesti cand spui ca este un anime foarte bun? Din punctul tau de vedere ce il face atat de bun?

Eu spre exemplu recunosc ca pune niste probleme foarte arzatoare in viata noastra a oamenilor si te aduce in situatia de a revizui si iar revizui, toate raspunsurile pe care te bazai pana atunci. Dar sunt anumite concluzii in acest anime cu care nu reusesc sa ma impac catusi de putin.

Este un anime care te tine cu sufletul la gura si personajele lasa o impresie foarte puternica in mintea si in sufletul celui care-l vizioneaza, dar au fost si momente care m-au umplut de amaraciune si deznadejde.

g0dafk
Academy Student
Academy Student
Username AK: g0dafk

Post by g0dafk » Sat Aug 24, 2019 9:52 pm

Poveste interesanta, cu multe plot-uri, amuzant pe alocuri, bine gandit si inchegat. Animatii decente ( bune ) pentru perioada in care a fost animat iar manga a avut succes mare.
Poate nu reusesti tu sa te impaci cu anumite concluzii ale anime-ului, dar tine minte ca manga-ul a fost creat de niste persoane bazat pe trairile si gandurile lor.
Anumiti oameni se impaca cu anime-ul, alti oameni nu. Cam asa e cu orice carte/manga/film, etc.

Konoko
Academy Student
Academy Student

Post by Konoko » Sun Aug 25, 2019 2:56 pm

Da asa este, ai dreptate, unii se impaca cu concluziile altii nu si asta nu este valabil doar pentru Death Note.

Este adevarat, sunt constienta ca aceasta poveste a fost scrisa de oameni care au gandit si au simtit intr-un anumit fel. Iar ceea ce au avut ei de transmis a avut o rezonanta foarte puternica in lume.

Si eu tocmai asta imi doream deschizand acest subiect: sa inteleg, de la oamenii care sunt disponibili sa impartaseasca punctul lor de vedere, in ce anume fel i-a impresionat pe ei acest anime (sau manga): a fost oare ideea in sine, mesajul transmis? Sau poate mai degraba modul in care a fost construita povestea, personajele, felul in care a fost ilustrata?

Asa ca iti multumesc! :D :)

Post Reply