O poezie..

Post Reply
EvaRood
Academy Student
Academy Student
Username AK: EvaRood

O poezie..

Post by EvaRood » Sun Feb 17, 2019 10:10 am

Încă din primară mi-a plăcut să scriu poezii, chiar dacă nu aveau rimă erau magice în ochii mei pentru că îmi expuneam fiecare gând pe hârtie. Acum, cred că poeziile mele sunt fără pic de strălucire, poate pentru că scrisul nu-i de mine, nu îmi pot da seama, de aceea m-am gândit să cer părerea persoanelor de pe acest forum.

Spune-mi, dumneata, frumoasă doamnă
Ce-și are părul în spirale largi
Prinsă-n labirinte și urgii
Printre oameni asprii și pisălogi.

Spune-mi, dumneata, domnița mea
Ce-și are mănușile de catifea
În rochii lungi ce se-mpotmolea
Din material brut și alb ca de perdea.

Spune-mi, dumneata, străină fermecătoare
Plimbându-se prin grădina "cerească"
A imaginației mele, plăcerii interioare
O împărăteasa într-un regat fără culoare

Spune-mi, dumneata, creatură necruțătoare
Ce se ascunde în umbre vagi
La văpaia flăcării unde te stingi
Regretul și amarul te copleșesc și plângi.

Ia-mă cu tine, fetiță tristă
Ia-mă cu tine și șoptește-mi blând
Spune-mi că fericirea este pierdută
Spune-mi, când voi fii uitată?

Dacă este vorba de sentimente, să știți că are din plin, cred că lipsește acel lucru care să te atragă să o citești, acel praf magic care să te vrăjească...
M-am gândit să și explic aceste versuri pentru a nu se crea impresii greșite. În primul rând, poezia nu are un titlu deoarece nu mă pricep la asta, nu pot găsi un cuvânt care să exprime toate aceste sentimente. În al doilea rând, protagonista nu descrie o persoană, ci un sentiment sau mai multe care au primit o formă fizică. Deși știe că sunt toxice aceste emoții și stări, ea crede că sunt bune, însă, spre final, începe să își pună întrebări. Protagonista vede răul ca fiind bun pentru ea, doar ca răul este rău și oricât ar vrea să creadă că sentimentele acelea sunt ok nu va reuși pentru că durerea o distruge încet. Prin urmare, poezia nu este decât o realitate, poate fi comparată cu multe situații din viața noastră, uneori răul e mai frumos decât a-i crede.

Post Reply