[Recenzie] Kimi ga nozomu eien

Post Reply
Konoko
Academy Student
Academy Student
Username AK: Konoko

[Recenzie] Kimi ga nozomu eien

Post by Konoko » Sun Dec 08, 2019 9:27 pm

In traducere in limba engleza este cunoscut ca Rumbling Hearts, ceea ce dupa umila mea parere, nu are nici o legatura cu ce inseamna Kimi ga nozomu eien :> .

Spre deosebire de multe alte anime-uri, aceasta serie nu are la baza o banda desenata manga ci un joc pe calculator ("romance visual novel" ii spune pe Wikipedia). "Foarte interesant!" m-am gandit eu atunci, prima oara cand am aflat, simtind in acelasi timp uimire si dezamagire. Este vorba despre un joc pe calculator care are ca scop construirea unor relatii de cuplu. Practic, ai un personaj masculin (eroul principal , Takayuki-kun) si mai multe personaje feminine cu care el ar putea dezvolta o relatie (8 in cazul acestui joc). Asta este cel putin ce am inteles eu dintr-o generala descriere a jocului care sta la originea anime-ului. Ca sa fiu sincera nu am facut foarte multe sapaturi.

Alaturi de seria de baza Kimi ga nozomu eien, a mai fost creat ulterior si un OVA Kimi ga nozomu eien: Next season care...surpriza!!! Nu este o continuare a primei serii si nici o poveste cu alt subiect. Este vorba despre fix aceeasi poveste si fix aceleasi personaje, numai ca, finalitatea este diferita. Imi pare rau sa va dezamagesc, dar finalitatea diferita se refera la un lucru tare banal: daca in prima serie eroul nostru ramane impreuna cu o anumita fata, in OVA ramane impreuna cu cealalta fata. Uimitor! :-/ ...dar totusi necesar...

Initial, cand am descoperit acest lucru, am fost socata. Doua intrebari mi-au trecut prin cap: "Cat tupeu au sa faca chestia asta?! Doar este ca si cum te-ai contrazice..." si a doua intrebare: "Cat de multi fani furiosi trebuie sa fi fost pentru a-i aduce la o decizie atat de disperata incat sa schimbe finalul?!!" . Insa, atunci cand am aflat care era sursa acestui anime, si anume un joc pe calculator in care, oricum, eroul nostru putea sfarsi cu orice fata...nu mai pare atat de dramatic faptul ca au mai creat o serie cu un final diferit. Este in logica jocului. Din acest punct de vedere mai puteau crea inca cateva serii cu alte finaluri. Dar, presupun ca nu ar mai fi fost de interes. Vedeti voi? In prima serie care a fost facuta ies in evidenta doua fete, care culmea, sunt si prietene, dar ajung foarte repede rivale in dragoste. Vaaaai! Nu va puteti inchipui cat de mult "ador" eu triunghiurile astea amoroase! Cu fiecare episod simteam cum ma ingreunez mai mult, ca un covor persan uitat in ploaie, care acumuleaza apa.

Mitsuki si Haruka sunt protagonistele anime-ului, iar Takayuki este marea lor dragoste. Au existat insa sentimente atat de puternice din partea fanilor, reactii atat de vii, discutii destul de agresive pe marginea subiectului incat te poti intreba de ce atata agitatie in jurul acestui triunghi amoros? Nu ca nu ar fi fost agitatie si in jurul altor triunghiuri amoroase, cum ar fi cel dintre Naruto, Sakura si Sasuke sau Hinata Naruto si Sakura, sau Kagome Inuyasa si Kikyo dar...totusi, in cazul lui Kimi ga nozomu eien s-a facut un OVA cu un alt final, si eu am simtit intodeauna ca acest lucru era legat de necesitate pansarii unei problema de etica ce apare in subiectul anime-ului.

Unii ar putea spune ca e doar impresia mea, dar tin minte ca am citit discutiile care aveau loc la momentul in care ma uitam la serial, si nu eram catusi de putin singura care sesizase problemele si complicatiile etice din poveste. Ai cu siguranta un sentiment puternic ca una dintre fete a fost grav nedreptatita si ai vrea ca cealalta sa fie pedepsita cumva. Cel mai simplu ar fi sa-l piarda pe Takayuki. Insa pana la momentul in care apare ocazia de a o razbuna pe cea nedreptatita, ajungem intr-o situatie in care, facandu-i dreptate celei dintai am nedreptati-o pe cea de-a doua.

Mi-am batut mult capul atunci. Oricat de mult imi spuneam ca trebuie sa sufere consecintele nedreptatii ei, nu ma rabda inima sa trec peste toate sacrificiile pe care le facuse intre timp, si toata suferinta pe care o indurase. Si totusi...acest lucru ar fi lasat-o pe fata nedreptatita deja, nedreptatita pana la capat...iar eu, am facut parte din tabara fetei nedreptatite, pe ea am iubit-o si cu ea am tinut. Pentru mine OVA-ul a fost satisfactia ultima...dar aceasta satisfactie a functionat numai ca un calmant pentru durere. Nu rezolva problema. In primul rand ca acest OVA, este evident din punctul meu de vedere, a fost creat din cauza indignarii atator fani. Nu cred ca ar fi fost creat niciodata daca nu existau reactii atat de vii. Nu cred eu, poate ma insel...In al doilea rand OVA-ul este a doua varianta, nu prima, ceea ce ma face sa simt ca de la inceput prima varianta a fost cea preferata. Asa au vazut producatorii seriei lucrurile.

Prima serie are, intr-adevar mult mai multa profunzime in abordarea problemelor umane si a relatiilor. Dificultatile de constiinta sunt explorate mai in detaliu si cu mai multa rabdare. Chiar daca tii partea eroinei care pierde iubitul, ai destule motive sa o intelegi si pe cea care are castig de cauza. Pana la urma, cea care iese in pierdere are si ea partea ei de vina, chiar daca semnificativ mai mica. OVA-ul este ceva mai superficial, ca si cum ar fi fost ceva de genul: "Na-va ma si voua, ca sa nu mai fiti suparati!".

Am vazut de doua ori prima serie. Odata pe fuga si cu lacomie, experimentand emotii devastatoare de furie si deznadejde, a doua oara pe indelete, avand ocazia sa observ si sa gandesc lucrurile mai in detaliu, reusind pe alocuri sa experimentez un pic de impartialitate in judecata. Si a doua oara am avut la dispozitie si OVA-ul care nu exista inca atunci cand vazusem prima data seria.

Seria aceasta imi fusese recomandata de un prieten, alaturi de "Whisper of the Heart" al lui Hayao Miyazaki. Faceau parte dintre anime-urile care meritau, erau frumoase, de suflet, din punctul lui de vedere. El punea foarte mult pret pe calitatea trairilor sufletesti, dramatismul relatiilor intr-un anime. Pentru el era foarte relevant ca aceste trairi sa aiba capacitatea de a te zgudui si pe tine, cel care priveai, de a te misca, tulbura, pune pe ganduri, de a te scoate din confortul fotoliului tau, momentului tau de distractie. Si trebuie sa recunosc ca nu gresea in aceasta privinta.

Grafica nu este extraordinara din punctul meu de vedere. Este o grafica destul de contemporana, dar foarte comuna cu grafica multor alte anime-uri. Imi aminteste de grafica din "Kiddy Grade", sau "Trinity Blood", "Chrono Crusade"...Este o grafica in care poti foarte usor determina tipologiile personajelor dupa forma ochilor sau a parului.

Insa m-a impresionat coloana sonora. Soundtrack-ul este foarte tulburator, iti misca inima imediat, te captureaza si te introduce in ambientul psihologic din anime foarte usor. Chiar si anii astia obisnuiesc sa mai ascult melodiile din aceasta serie, cu preponderenta din prima serie, desi imi place foarte mult si opening-ul de la OVA (Next Season cantat de Minami Kurikabayashi). Preferatul meu ramane, insa, Kimi ga Nozomu Eien (Rumbling Hearts) cantat de aceeasi Minami Kurikabayashi, cantec care apare ca generic de final de episod pentru al doilea episod (un episod foarte dramatic de altfel).

Post Reply